14 februára

Materina dúška – voňavý čaj na zimu

0  comments

Máte svoj obľúbený bylinkový čaj? Môj najobľúbenejší bol vždy čaj z materinej dúšky.  Materina dúška (Thymus serpyllum ) nádherne vonia a vždy nám vyliečila naše choré priedušky. No a hlavne, späja sa mi s mojou milovanu Štiavnicou, pretože tam sme ju objavili, zbierali na slnečných lúkach, sušili a v zime sme si užívali úžasné voňavé čajíky. Sú to krásne spomienky, keď sme s košíkmi chodievali na materinu dúšku. Často sme išli všetci. Babka, dedko, aj všetky naše detváky, aj nájdené psy.

Teraz je práve  čas, kedy sa nám môže tento výborný  a liečivý čajík veľmi zísť. Čaj môžete piť len tak, neosladený alebo doň môžete pridať med a citrón. Možno práve preto, že dúška vonia trocha citrónovo, citrón a med z nej ešte viac vytiahnu jej prirodzené vône a chute a dajú čaju tú neskutočnú lahodnosť. Správna teplota ( príjemne horúci, ale nepopáli )  a kombinácia  chutí citrón – med,  spoločne vytvoria jeden z najúžasnejších čajov. Pravdou je, že naozaj dobrý sypaný čaj sa mi v žiadnom obchode, či v lekárni zatiaľ nepodarilo nájsť. Nie je to proste ono. Lúky sú lúky…

Materinej dúšky je v okolí Banskej Štiavnice stále menej a menej. Pribudlo tam extrémne veľa chalupárov a problém je, že materina dúška sa dá veľmi ľahko vytrhnúť aj s korienkami. A tam, kde ju tak vytrhnete, tam už nenarastie. Korienky sú veľmi jemné a preto ju treba trhať veľmi opatrne. Nožničkami alebo dvoma rukami.  A neponáhľať sa,  nechať aj pre tých, čo prídu po vás.

Tento rok som toho veľa nenazbierala, ale čaj si práve v týchto dňoch veľmi užívam. Dostala som totiž, rovno dve prekvapenia – dva voňavé darčeky od dobrých priateľov. Vlastnými rukami  nazbieranú materinú dúšku.

Tak prečo materina dúška?

Materina dúška, jej účinky:

Je to veľká bojovníčka proti baktériam a vírusom a vraj aj proti parazitom. Pomáha nám pri nachladnutí, pri bolestiach hrdla, aj pri boľavých prieduškách. Vraj zabraňuje tvorbe hlienu a zároveň pomáha pri vykašliavaní. Ako som už napísala, máme to overené, u nás to bola jednotka pri zápale priedušiek a pri kašli, ktorý zázračne mizol.

V odbornej literatúre som sa dočítala, že je veľmi dobrá aj na trávenie, že pomáha aj pri nadúvaní a kolike, ale aj pri nervozite, strese  a migrénach. Tak preto sa nám tak dobre spalo! Ale ako všetky bylinkové čaje, nemá sa používať dlhodobo, len preto, že nám chutí. Čajíky treba striedať. Nezabudnite.

Príprava čaju z materinej dúšky:

1 – 2 ČL sušených kvetov zaliať ½ l vriacej vodou.

Ak máte svoju nazbieranú dúšku, máte ju určite aj s dlhšími byľkami. Vezmite od oka  medzi prsty a skúšajte, ako vám bude chutiť. Čaj si môžete pripraviť aj dva krát po sebe.

Prikryť a nechať lúhovať  10 minút. A nezabudnite na citrón a med!

obrazok o
Materina dúška má rada slnko

 

materina dúška – voňavý čaj
materina dúška – voňavý čaj

 

materina dúška – voňavý čaj
materina dúška lieči naše priedušky

 

Print Friendly, PDF & Email

Mohlo by sa Vám páčiť

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Prihláste sa na odber nových receptov

>