3 augusta

Moja slávna levanduľová torta

0  comments

Táto torta vznikla celkom náhodne a spontánne po mojom návrate z Provence. Chystala som pre priateľov Provensálsky večer a nemala som dezert. Z Provence mi zostala nezabudnuteľná chuť levanduľovej zmrzliny a tak som ju skúsila napodobniť, no a… podarilo sa. Vznikla torta, ktorá zabodovala a očarila.  Letná, voňavá, osviežujúca, farebná, úžasná…

 Korpus:

120 g kvalitného trstinového cukru
120 g orechov – pomlieť
6 vajec
1 zarovnaná lyžica pomletej kávy – nemusí byť
Cukor vymiešame  so žĺtkami do svetlej peny, potom pridáme pomleté orechy a kávu. Na záver pridať vyšľahané bielka. Pečieme vo vyhriatej rúre na 180°C asi na 45 minút, podľa potreby aj viac…
Náplň:
250 g mascarpone
200g kyslej smotany
100g cukru
2 kvapky bio levanduľového esenciálneho oleja ( musí sa dať používať vnútorne, napríklad lavandula officinalis) NIE VIAC! inak to bude horké )
1/2 sáčku pravého vanilkového cukru – ak zoženiete
alebo pár kvapiek vanilkového extraktu
štipka soli
Všetko jemne ale poriadne rozmiešať. Ak je to hladké, je to OK. Korpus rozpolíme a na spodnú časť poukladáme maliny (môžeme aj natrhať na kúsky . Navrch natrieme plnku, prikryjeme druhou polovicou korpusu, zabalíme a dáme do chladničky. Ideálna je, ak stojí 24 hodín – ale, tak aspoň… 12 hodín… alebo aspoň… koľko vydržíte. Po 24 hodinách už bude torta celá šťavnatá a osviežujúca.
Pred podávaním vyšľaháme šľahačku s jednou kvapkou levanduľovej esencie, zvyšnou polovicou sáčku Bourbunskej vanilky , trochou cukru a potrieme tortu. (šľahačka má byť tiež jemne sladká a voňavá)
Ozdobujem malinami, jahodami, čučoriedkami, ríbezlíčkami – čo máte po ruke, aj  malými lístkami mäty. Mätu tam tiež dajte, ale naozaj len drobné lístky, chuťovo veľmi oživí tortu.   Ja dávam na vrch aj kandizované fialky, ruže a mätové kúsky v cukre – polámané na malé kúsky z dvoch dôvodov. Je príjemné občas chrumnúť do fialkovej alebo ružovej chuti a okrem toho, kandizované kvietky sú dosť drahé, tak nimi zbytočne neplytvám.  Všetko ešte môžete posypať aj kvietkami levandule. Chcem dosiahnúť, aby bola torta voňavá, farebná a letná, ako Provence, ktoré mám rada.

Tak, veľa šťastia, držím palčeky a dobrú chuť 🙂

Moja slávna levanduľová torta
Bezlepková levanduľová torta

 

 

Print Friendly, PDF & Email

Mohlo by sa Vám páčiť

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Prihláste sa na odber nových receptov

>