8 decembra

Gazdovská hrachová polievka s vôňou majoránu a tymiánu

3  comments

Vítam Vás a plynule pokračujeme polievkami na zimu. Gazdovská hrachová polievka je vhodná aj pre vegetariánov, aj pre ostatných, ktorí sa rozhodnú pridať do nej napríklad, klobásku. Recept mám od kamarátky Ivetky, korá je z Kysúc, takže som si vždy myslela, že je to regionálny recept. Či už áno, a či nie, je to veľmi jednoduchá polievka, pomerne sýta, nepotrebujete veľa surovín a výsledok je výborný. Ak ju robievate, aspoň si ju možno pripomeniete a opäť uvaríte.                             PS: Vôbec som nečakala, že práve táto polievka sa stane jednou z vašich najobľúbenejších. 

Hrachová polievka-recept:

250g žltého sušeného hrachu
3 ks stredne veľkéých zemiakov
1 – 2 bobkové listy
2 guličky nového korenia
¼ menšieho zeleru
voda
masť
1PL špaldovej múky
1 cibuľa (nasekať najemno)
1PL sladkej červenej papriky
? štipľavej papriky – podľa chuti
tymián
poriadna „štipka“ majoránu, cca 1PL a viac…
petržlenová vňať
opečené slané mandle – vegetariansky variant
opečená klobáska – ostatní

Postup:

Hrach premyte pod tečúcou vodou a namočte do vody (najlepšie cez noc) . Ráno dajte variť. Vody nemusí byť veľa, dôležité je len, aby bol hrach pod vodou aj keď zväčší objem. Nevarte ho prikrytý, pretože inak bude veľmi peniť. Penu odoberáme. Pridajte aj bobkový list a zeler. Hrach sa varí a vy si zatiaľ ošúpte zemiaky a nakrájajte ich na malé kocky. Pridajte ich, až keď bude hrach mäkký a varte ďalej. Hrach sa trocha rozvarí, ale to chceme dosiahnúť. Teraz môžeme  pridaťaj soľ.
Ideme na zápražku. Zápražky veľmi nerobievam, pretože ich až tak neuznávam, ale klasika je klasika a recept nepustí.  Určite to vylepší chuť polievky. 
Takže, rozpustíme masť na panvici, pridáme cibuľu a múku. Miešame, má to vyzerať, ako riedka kaša. Miešajte až kým to začne príjemne voňať a kým to všetko pekne zružovie. Tak, a teraz to dáme na chvíľu dole z ohňa a do jemne vychladnutej zápražky pridáme červenú papriku, zalejeme vodou a povaríme asi 5 -10 minút. (množstvo papriky pridajte podľa toho, aká je štipľavá. Ja mám nádherne červenú a stredne štipľavú)  Hotovo,  môžeme pridať do uvareného hrachu. Okrem toho pridáme roztlačený cesnak, tymián a majorán, ešte povaríme a je to. Majoránu tam má byť dosť, nebojte sa toho, ochutnávajte, musí to voňať „majoránkovo“. 
Konzistencia by nemala byť veľmi hustá, treba počítať s tým, že polievka ešte zhustne.
Naložíme a  posypeme čerstvou vňaťkou a opečenými slanými mandľami. Tak to mám najradšej ja. Samozrejme, môžeme to urobiť klasicky – ozdobiť osmaženou cibuľkou,  muži  zrejme ocenia extra prídel slaninky alebo kúsky klobásky. 

Gazdovská hrachová polievka s vôňou majoránu a tymiánu
hrachová polievka s klobáskou
Gazdovská hrachová polievka s vôňou majoránu a tymiánu
hrachová polievka s vôňou majoránu a tymiánu

 

A pre vytrvalcov na záver – okienko zdravia:  Niečo o užitočnosti žltého hrachu.
Žltý hrach je  vraj bohatý na proteíny, vlákninu a z vitamínov obsahuje najmä B1 a B2, takisto obsahuje užitočné minerály,  medzi ktorými je zastúpený najmä zinok – takže je užitočný pre naše vlasy a nechty, aj na prostatu.  Pomáha rásť svalom, bunkám a zlepšuje látkovú výmenu. A to nie je všetko. Okrem toho vraj znižuje cholesterol, posiľňuje žalúdok , čisí a detoxikuje a zlepšuje zrak… 
Tak, myslím, že to je dosť dôvodov aby sme si ho dali. 🙂

Print Friendly, PDF & Email

Mohlo by sa Vám páčiť

  • Ak je recept v slovenčine a má byť s použitím slovenských spisovných slov, tak opravte v názve receptu, v ingredienciách a v texte slovo majoránka. To je totižto po česky. Správne po slovensky je majorán. Že tak nesprávne hovoria v Bratislave a okolí, to je všeobecne známe, ale nikto nič pre nápravu nerobí.

  • {"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

    Prihláste sa na odber nových receptov

    >