26 decembra

Levanduľový kúpeľ – ako na to

0  comments

Zima mešká a mešká…😕  snehové vločky, snehuliaci a ľadové cencúliky sú zatiaľ len v rozprávkových knižkách, ale zato sú tu bacily, vírusy a všeliaké hnusobiská potvorské, ktoré nám otravujú život. 
Svetla je menej a tak si s radosťou zapaľujeme sviečky a sviečočky. No a k tomu sa vždy akosi hodí a výborne chutí  teplý, voňavý bylinkový čaj. Ale ešte tu niečo chýba…
Voňavý kúpelík! 
Ten sa zíde často aj preto, aby nám pomohol, ked sa na nás chystá nejaký vírusovsko bacilovský útok. No nielen vtedy. 
Kúpele sú také staré ako civilizácia a zmienky o voňavých kúpelľoch sa vraj nachádzajú v záznamoch mnohých civilizácií. Hyppocrates ako prvý lekár používal vodu ako liek a tvrdil, že parfumovaný kúpeľ a vonná  masáž každý deň, sú cestou k dobrému zdraviu. 
A to sa nám predsa páči! Tak si dajme… levanduľový kúpeľ.

Levanduľový kúpeľ 

pomáha nespavcom, pomáha, keď sa cítime vyčerpaní a bez energie, odbúrava stres, je ideálny pri psychickom vypätí, ale vraj aj omladzuje… Reumatizmus, boľavé kĺby, kožné problémy, dokonca plesne, to všetko zvláda a okrem toho nááádherne vonia. 
( levanduľový olej patrí medzi „univerzálne“ oleje, takže sa hodí na všetky typy pokožky . zrelú, suchú, ale aj na mastnú, pretože má akýsi balančný efekt. Preto pôsobí liečivo pri kožných ekzémoch, psoriáze a podobne. 


Ako na to? 
Levanduľový kúpeľ si pripravíme najjednoduchšie tak, že do horúcej vody nakvapkáme
5 – 8 kvapiek levanduľového oleja na plnú vaňu a premiešame. Tento spôsob však môže pri niektrorých výraznejších olejoch podráždiť veľmi senzitívnu pokožku, preto sa odporúča esenciálny olej rozpustiť v lyžičke rastlinného oleja. 
Ešte lepšie je rozmiešať esenciálny olej v mlieku.  Použite 250ml plnotučného mlieka, pridajte 5 – 10 kvapiek levanduľového oleja a dobre premiešajte. Mlieko je skvelé na pokožku, uvidíte. Takisto môžete použiť aj sójové mlieko. 
Esenciálny olej vo vaječnom žĺtku – žĺtka sú výborné na pokožku, pretože sú bohaté na lecitín. Zmiešajte 6 – 10 kvapiek levanduľového oleja s vaječným žĺtkom a vylejte do kúpeľa. 

Ak máte radi niečo zábavnejšie, chcete sa vyhnúť syntetickým prísadám v kupovaných produktoch a baví vás vyrábať si „svoje“ domáce, môžete to vyskúšať. Vyrobte si šumivé bombičky do kúpeľa. 

Levanduľové bombičky do kúpeľa
Prísady:
120 g sódy bicarbony
75 g kyseliny citrónovej
(niekto pridáva aj 2 – 3 PL morskej soli) 
4 PL rastlinného oleja, kokosového oleja alebo rozpusteného kakaového masla
20 – 35 kvapiek levanduľového esenciálneho oleja
(prípadne fialové potravinárske farbivo)

 Vo väčšej nádobe zmiešajte sódu bicarbonu, kyselinu citrónovú a do tejto zmesi pridajte rastlinný olej a esenciálne oleje. Ak chcete farbu, pridajte asi 6 kvapiek. Miešajte pokým sa hmota nezačne lepiť a držať pokope. 
Vezmite si nejaké formičky , napríklad nádobu na výrobu ľadových kociek, mištičky na pečenie, ping – pongové loptičky, kinder vajíčka, silikónové formy… a hmotu do nich natlačte. Potrite troškou rastlinného oleja a nechajte postáť 24 hodín. A môžete vyskúšať svoj bombičkový kúpeľ. 

Print Friendly, PDF & Email

Mohlo by sa Vám páčiť

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Prihláste sa na odber nových receptov

>