11 septembra

Spomienky na Sicíliu II. Castellamare del Golfo

0  comments


„Mám pocit, že som niekde, kde sa zastavil čas. Ako v inom svete. Taká ukľudňujúca atmosféra…“ povedala moja priateľka, keď sme kráčali ku kaviarničke na naše ranné cappuccino. Presne kvôli tomuto pocitu som sa sem opäť o rok vrátila a som rada, že som to necítila tak len ja. 
Castellamare del Golfo je malé prístavné mestečko, vzdialené asi 30km od Trapani. Nevyniká úžasnými pamiatkami, je to však typické talianské mestečko s talianskym pôvabom a hlavne – nie je tam zatiaľ veľa turistov. Vraj má svoju mafiánsku históriu, zopár sa ich tu narodilo, dokonca pred niekoľkými rokmi tu vraj boli posledné prestrelky. Ale nebojte sa, to je už minulosť. 

Castellamare del Golfo, Sicília


Mám veľmi rada čas, keď sa mesto prebúdza. Obchody a obchodíky sa postupne otvárajú, z okná sa spúšťa košík, do ktorého pekár vloží čerstvé pečovo a starenka si ho spokojne roluje rovno do kuchyne, malé kaviarničky vykladajú stoličky, pripravujú stoly, všetko sa leští a chystá –  vnímate úžasnú vôňu kávy, ranné cappuccino predsa musí byť… Ale najradšej mám v Castellamare prístav a jeho rannú atmosféru. 
Prístav má pre mňa čarovnú polohu – je obkolesený z jednej strany skalnatými kopcami a nad nimi sa väčšinou vznáša romantický opar. Postupne prichádzajú malé farebné člny a rybári vykladajú svoje úlovky. Neviem, kedy vstávajú a koľko hodín trávia na mori, ale to, čo hrdo nesú, to sú len dve, tri malé bedničky, často len jedna. Na brehu už čakajú miestni a netrpezlivo vyzerajú a nakúkajú. Ćo to dnes ráno bude???
Pred rokom sme sa vybrali do prístavu s tým, že kúpime čerstvú rybu. Postavili sme sa do radu a zistili sme, že vôbe netušíme, ktorá ryba je dobrá. O chvíľu sme si uvedomili, že nás všetci predbehli a vykúpili skoro všetky ryby. Už tam nebol nikto a tak sme prišli na rad my. Bolo nám jasné, že zostali tie horšie. No… predsalen sme čosi kúpili, dali sme si poradiť ??? a … zistili sme si, že nevieme, ako ju pripraviť. Rybár poradil, a tak to dopadlo celkom dobre. 
Ale tento rok som si to už len užívala – pozorovala celý ten rituál – ako prichádza nový čln, nedočkavosť v očiach čakajúcich na brehu, dohadovanie, doťahovanie, žartovanie. Rada sa vraciam na miesto, ktoré sa ma dotklo a Castellamare ma nesklamalo ani tentokrát. Opäť stretávame  starého Antónia, 80 ročného rybára, ktorý je stále čiperný, pracovitý a „Je stále veľmi dobrý,“  hovoria jeho kolegovci a uznanlivo pokyvujú hlavou. 
Člny prichádzajú, odchádzajú, niektorí rybári čistia a dávajú do poriadku svoje siete, iní debatujú, každú chvíľu sa vám niekto prihovorí. „Aký to je pes? Ja mám rád psov. Odkiaľ ste? „ani neviete ako, už ste v debate, kedy síce nehovoríte rovnakým jazykom, ale akosi sa rozumiete, spolu sa smejete a máte pocit, že ste sa porozprávali. 
Na hradbách sme pozdravili milú starú pani a tú okamžite zaujala naša priateľka. “ Aká si ty bella, moja bella, ako sa voláš? Nežne pohladká priateľku a v očiach má akýsi smútok. Voľačo nám po taliansky vykladá, ale nerozumieme… “ To je tvoj syn? Krásny, a to už má v očiach slzy.“ Vyobjíma nás, pohladká a zamáva na rozlúčku. Ktovie, aký osud má táto milá žena, všeličo nás napadne aj vzhľadom na minulosť mesta…
Potom kráčate úzkymi uličkami, zdravíte sa so psami a mačkami, tetušky sa vracajú z nákupov, občas sa zastavia a porozprávajú. Treba tiež nakúpiť. Vojdte do sympatického obchodíka a o chvíľu vojde starší pánko. Postaví sa vo dverách a začne spievať. Predavačka si dá ruky v bok a odpovedá – tiež spevom. Chvíľu sa tak prespevujú a vy len pozeráte, usmievate sa  a máte ešte lepšiu náladu.  Potom si niečo ešte vydebatujú.  Aj ostatní nakupujúci sa zastavia a čosi „prihodia“. Po chvíli si uvedomíte, že nemáte nachystaný fotoaparát a že ste tú spevavú chvíľu úplne zmeškali. No, ešteže zostala v hlave. A prečo ste vlastne tu? Tuším ste chceli nakupovať. 
Aaaaa, zabudli sme na to najdôležitejšie. Ak budete v prístave, neponáhľajte sa. Sadnite si na ranné cappuccino a croissant, pardón, na cornetto! Vyberte si čokoládový, vanilkový, pistáciový či len obyčajný. Všetky sú čerstvé a chrumkavé, k tomu voňavá káva a výborní priatelia. Poznáte niečo lepšie? Och! Môcť sa tak vrátiť! 

 

Úlovok
Castellamare del Golfo

A krátke video: 

 

Print Friendly, PDF & Email

Mohlo by sa Vám páčiť

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Prihláste sa na odber nových receptov

>