28 júna

Prešporské bajgle alebo Bratislavské rožky

2  comments

Som “bratislavčanka” a tak  sa patrí, aby som ovládala tento vychýrený prešporský recept. Sú to malé chrumkavé rožteky, naplnené poriadnou kopou maku alebo orechov. Vraví sa o nich, že čerstvé vydržia cestu loďou do Ameriky. To je určite pravda. Finta je v tom, že cesto obsahuje veľa masla, a musí v tenkej vrstve obaľovať veľa plnky. Takže, vo výsledku vnímate ten úžasný chrumkavý efekt a pocit čerstvosti… A ak ich dobre schováte, vydržia naozaj až do Ameriky. 
Pripomínajú mi študentské časy, pretože za socializmu ste ich mohli dostať  v dobrej kvalite v jednom okienku, tuším, na Laurinskej ulici. A keby ste boli na návšteve, kde  ich podávala domáca pani, nevedeli by ste dojesť. Moji favoriti boli, samozrejme, bajgle makové. Dnes je z neho výrobok, chrámený na území EU. 

 Prešporské bajgle –  recept

(cca 40 ks malých rohlíčkov)
 30g droždia
1dl vlažného mlieka
500g múky
50g cukru 
2 vajcia
150g masla alebo masti
soľ
1PL rumu
Vymiesime poriadne cesto – až kým sa prestane lepiť a necháme asi 1 – 2 hod kysnúť.  Cesto rozdelíme na 2 časti, pretože chceme robiť makové a orechové rožky. Každú časť potom vyformujeme do tvaru veľkého sendviča (šúlka, z ktorého si budeme odkrajovať malé kúsky cesta a urobíme z nich guličky. Každú potom vyvaľkáme do oválneho tvaru a pridáme plnku, vyformovanú do tvaru valčeka a  zrolujeme do rožka.  Makové rohlíčky by sa vraj mali vytvarovť  do tvaru mesiačika a orechové s koncami zahnutými k sebe, do tvaru podkovy… Správa pre detailistov: správny rožok by mal vážiť 25g… Skúšala som doržať tradíciu, ale najlepšie mi šli 50g, je to aj tak riadna piplačka. 
Na každý plech je najlepšie dať rožky s rovnakou plnkou. Ukladáme ich vždy tak, aby bol spoj cesta dole. Potom potrieme rozšľahaným vajcom a v prievane necháme zaschnúť. Toto treba opakovať aspoň 2 – 3x a rohlíčky preniesť do tepla, aby nakysli a aby sa vytvorila typická mozaiková štruktúra. (keď som to nedodržala, lebo sa mi nechcelo čakať,  mozaika bola biedna)  Pečú sa v stredne vyhriatej rúre, t.j. cca 200°  asi 12 – 15 minút. 
Ešte, čo sa patrí: plnky by malo byť toľko, koľko cesta a cukru toľko, koľko maku. Toto náš ocino dodržiaval a ja s ním súhlasím. 
Plnky: orechová a maková 
Na 500g  pomletého maku pridajte po 400 -500g cukru, 5ČL masla, vanilku, kôru z citróna a ½ ČL škorice. Do orechovej plnky treba dať menej cukru, ale zato pridajte 3PL marhuľového džemu. Tiež pridáme maslo, vanilku, ak máte pomarančovú kôru a nezabudnite  pri oboch plnkách na soľ.  Najmä v orechovej plnke urobí správnu chuť. Toto zmiešame  a orechovú plnku zalejeme ešte 1dl vriaceho mlieka alebo vody.  Do plnky by mala ísť podľa správnosti aj strúhanka. ( Keďže som alergická na pšenicu, použila som v mixéri rozdrvené  cornflakes a všetci sme sa zhodli, že chuť je skvelá. Takže:, do každej plnky ešte šupnite po 50g rozdrvených cornflakes. )

 

orechové rohlíčky

Tak, a toto je „certifikovaný“ Bratislavský rožok, ktorý dostať kúpiť v tržnici na Miletičovej ulici. Myslela som, že môj bude výrazne lepší, ale bolo to veľmi vyrovnané. Moje mali trocha lepšie ochutenú plnku ale sú to väčšie bucuľky, takže, neviem, či by prešli. 🙂       
„Tržnicové“ majú ten správnejší tvar aj gramáž a sú naozaj dobré, odporúčam. Majú trošku slanšie cesto a zrejme je v ňom masť. Skúsim nabudúce, robí to zaujímavú chuť.  
Takže, ak si netrúfate na svoje Bratislavské rožky kvôli náročnejšej príprave, pochutnať si môžete 🙂 Vyskúšajte. 

tento Bratislavský rožok  je „pán certifikovaný“
Prešporské bajgle alebo Bratislavské rožky
Bratislavské rožky alebo prešporské bajgle
Print Friendly, PDF & Email

Mohlo by sa Vám páčiť

  • {"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

    Prihláste sa na odber nových receptov

    >