15 augusta

Gitkin ríbezľový koláč so snehom

0  comments

Tento recept mám od jednej milej pani Gitky . Gitka bola naša susedka zo záhrady a bola to nádherná osôbka. Skvelá, láskavá, obetavá mamička aj babička a recept mám vďaka naším kavičkovo – čajovým pauzám, počas ktorých sa všeličo ochutnávalo, popíjalo  a debatovalo. Môžete použiť čerstvé alebo mrazené ríbezle, takže tento koláč sa dá piecť aj v zime. Nie každý má rád koláče so snehovou penou. Ja áno a preto ho pridávam pre podobných mlsošov.


Potrebujeme:
200g cukru
200g polohrubej múky
( môžete použiť pohánkovú múku )
6 žĺtkov
200g orechov
200g masla
šťava z jedného citróna
štipka soli
vanilka
 300 – 400g ríbezlí
Snehová pena:
200 – 300 g cukru
bielka zo 6 vajec
pár kvapiek vanilky
Žĺtka vymiešame s cukrom do peny, pridáme zmäknuté maslo, múku, orechy a citrónovú šťavu. Vymiešame a dostaneme dosť husté, krémovité cesto. Nacapkajte ho na plech. Potom jemne premiešame ríbezle s troškou cukru a posypeme koláč. Dáme piecť na 180°C na cca 15 – 20 minút, aj viac. Neupečieme celkom, ale povrch už nemá byť surový a koláč už začína rozvoniavať.
Medzitým sa musíme pustiť do šľahania bielkov, lebo vyšľahanie trvá dosť dlho a koláčik sa neúprosne dopeká. Vyšľaháme 20dkg cukru so 6 bielkami poriadne dotuha. Na nedopečený koláč navrstvíme vyšľahané bielka a necháme dopiecť. Pečieme na 180 °C asi 15 minút, kým bielka jemne zružovejú. 
Necháme vychladnúť pomaly na mriežke.

PS: 
Musím sa ale priznať, ze si nedokážem celkom dobre poradiť s bielkovou penou. Neviem dosiahnuť, aby sa nezačala na druhý deň lepť a topiť. Skúšala som aj šľahať nad parou, ale nepomáha. Vie mi niekto poradť ? 

Ríbezľový koláč z orechového cesta s bielkovou polevou
Gitkin koláčik
ríbezľový koláč recept

 

 

Print Friendly, PDF & Email

Mohlo by sa Vám páčiť

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Prihláste sa na odber nových receptov

>