13 októbra

Gaštanové vozíčky a bratislavské uličky

2  comments

Farebné lístie, stále vzácnejšie slnko,  stále ostrejší vietor ale aj … gaštany! Máte radi gaštany? 
Už ako dieťa ma na bratislavských námestíčkach fascinovali „gaštanové vozíčky“ – voňavé a starodávne. Rozvoniavali až do susedných uličiek a iná reklama potrebná nebola.
Ako sme pri nich stáli stáli v rade trpezlivo aj netrpezlivo a čakali na to,  kedy sa dopečie nová várka. Párkrát to už vyzeralo nádejne, ale nie. Predavač sa znalecky pohrabal vo voňavej kope, potom sa zamračil, pokrútil hlavou,  a lopatku položil. Tváril sa prísne a nikto sa mu neodvážil odporovať. Všetci sme hypnotizovali čarovnú lopatku a utešovali sme sa, že už to predsa dlho trvať nemôže.  Konečne. Predavač mal staré kožené rukavice a gaštany naberal krásnou starodávnou špeciálnou lopatkou. Pozorne odmeriaval na starej váhe a potom vám podal do zamrznutých rúk horúce a voňavé papierove vrecúško. Keď ste si privoňali, odrazu ste mali tvár v horúcom gaštanovom obláčiku. Najprv sme si zohrievali ruky, také horúce gaštany sa predsa nedali jesť, ale aj tak sme tie prvé prehadzovali v rukách a popálili sme si jazyk. 
Aj čakanie v rade na upečené gaštany malo svoje čaro a atmosféru. Všetkých nás spájlo rovnaké slovíčko. Kedy? Deti dobiedzali do rodičov. „Mami, a  kedy už budú gaštany upečené?“ „Oci, a kedy nám už dajú gaštany?“ Ale nikto z nás odpoveď nepoznal. Raz keď bol zrovna jeden z tých „ostrejších“ dní a keď predavač poprehraboval horúce  gaštany, ale lopatku opäť položil a pokrútil hlavou, nahla sa jedna vyfintená dámička s prosebnou otázkou „A budú… KEDY?“ Dostalo sa jej aj pohotovej odpovede. Jeden veselý podgurážený spolustojaci, ktorý zrejme stihol ochutnávku všetkých punčov v blízkom okolí sa nahol k dámičke a hlasno a radostne odpovedal. „Kedy??? Keeeď vám narrrastú … na zzadku vrredy! “ Gaštany sa zrejme zľutovali, o chvíľu už hlásili, že sú upečené a všetci spolustojaci si vydýchli, že vznešený zadoček zostane bez následkov. 
Tak, hurá na gaštany a pozdravujem Šimkáčikov! 🙂

 

 

Máte radi gaštany?

 

 

Print Friendly, PDF & Email

Mohlo by sa Vám páčiť

  • Krásna jesenná príhoda, ktorá určite pobaví tých, čo milujú vôňu jesenného lístia zmiešanú s lákavou vôňou gaštanov… Dobrú chuť… 🙂 Už spomínaní Šimkáčikovia

  • {"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

    Prihláste sa na odber nových receptov

    >