19 novembra

Najlepšia fazuľová polievka s majoránom a so smotanou

2  comments

Dobrá fazuľová polievka je skvelé jedlo. Fazuľa je vynikajúca na ľadviny, ktorých tvar aj kopíruje a je vraj tým zrdavšia, čím je tmavšia. Ume ocot zase stimuluje funkciu čriev a podporuje trávenie. V mojej fazuľovej nájdete aj koreňovú zeleninu, aj bylinky a je zjemnená smotanou. Je to jedlo na jeseň a zimu. No a tí, ktorí by si radi pridali klobásku, tak nech sa páči… 🙂

Fazuľová polievka, recept:

Ingrediencie:

200g veľkej tmavej fazule
voda
2 bobkové listy
4 zrniečka nového korenia
4 zrniečka bieleho korenia
2 strúčky cesnaku vcelku
2 stredné cibule
2 zemiaky
3 mrkvy
1 – 2 petržleny
kúsok zeleru
citrón alebo uma ocot – pozor, okrem toho, že je zdravý, je aj slaný
1 – 2 ČL majzény

250ml 33% sladkej smotany ( aj viac)
1  PL majoránu
1 ČL tymianu
trstinový cukor (na dochutenie)
soľ
petržlenová vňať
(prípadne 1 nožička výbornej klobásky)

Postup:

Fazuľu poriadne umyte, zalejte vodou a nechajte namočenú min. 12 hodín. Vodu zlejte a nechajte namočenú v novej vode. Znova vymeňte vodu a potom vylejte všetko do hrnca, pridajte bobkový list, nové a čierne korenie a nechajte variť. 
Až keď je fazuľa mäkká, pridajte zeleninu v celku a zemiaky pokrájané na kocky. Teraz môžete pridať aj petržlenovú vňať, urobí chuť polievke, neskôr ju vyberieme. Ešte tymián… a polievka začne príjemne voňať.
(V tomto štádiu môžete pridať aj nožičku dobrej klobásy vcelku, pokiaľ ju pokrájate na kolieska a pridáte do polievky, bude prerážať chuť klobásy a samotná klobása bude bez chuti, lebo sa vyvarila do fazule. Klobásu po uvarení vyberte, až potom nakrájajte a kolieska pridajte do každého taniera ) Pokiaľ vám z nej zostane aj na druhý deň, opäť nakrájajte na  kolieska a dajte zohriať s fazuľou.)
Keď je zelenina uvarená a fazuľa mäkká, vyberte z fazule, čo tam viac nepatrí. Nepotrebujeme vňate, cibuľu, cesnak, zeler, niekto možno vyberie aj petržlen. Pridajte majorán, tymián a vymiešajte si smotanu s majzénou. Smotanu vlejte do fazule, a budete ju mať zahustenú. Potom opatrne dochucujte Ume octom, ( obsahuje aj soľ, preto stále ochutnávajte) cukrom, prípadne soľou. Polievka má byť sladkokyslá, jemne smotanová, voňajúca po majoráne a tymiáne. 
Na tanier pridajte trocha petržlenovej vňaťky, smotany a možno, aj pár koliesok klobásky.
Najlepšia fazuľová polievka s majoránom a so smotanou
Fazuľová polievka so smotanou a s majoránom

 

Print Friendly, PDF & Email

Mohlo by sa Vám páčiť

  • vyborna -robila som ju už asi 100x ale v tejto podobe nie. Stačí pridať len nejaké bylinky alebo inak ochutiť a hneď je to iné lepšie…. 🙂

  • {"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

    Prihláste sa na odber nových receptov

    >