15 januára

Levanduľovo vanilkové rožteky (bezlepkové)

0  comments

Mnohí majú radi klasické vanilkové rožteky. Ale čo si majú počať všetci tí „bezlepkoví“, ktorých stále pribúda? 
Netreba sa trápiť, dokážete si upiecť svoje bezlepkové, ktoré budú určite lepšie a lacnejšie ako z obchodu, a ktoré vám určite budú potajomky vyjedať aj všetci „lepkáči“. 
Môžete použiť vlašské alebo lieskové orechy, ja som tentokrát použila mandle, pretože myslím, že viac vynikne chuť vanilky.  A ponúkam vám trocha  inú chuť – upečte si levanduľovo vanilkové rožteky. Neočakávajte, že budete cítiť záhon levandule.  Je lepšie, keď chuť neviete identifikovať. Keď vám to len chutí, chutí a vy neviete prečo. Zapamätajte si, že levanduľa vždy vynikne spolu s vanilkou, tieto dve chute a vône patria k sebe. Druhá vec, ktorú treba dodržať je, že levanduľu pridávame opatrne. Malé množstvo chuť vylepší, veľké množstvo nenávratne pokazí.

levanduľovo vanilkové rožteky

Recept:
recept je na  menšiu dávku, asi 30 – 35ks

100 g na jemno pomletých mandlí, príp. mandľovej múky
80g jemnej pohánkovej múky
 (skúste iný druh, ako slovenskú značku Kroner, je zle pomletá, nemám dobré skúsenosti)
50 g kukuričného škrobu alebo múky Jizerky, príp. zn.Schär, Mix Patisserie
100 g masla – nasekajte na kúsky
50 g cukru
1 žĺtok alebo vajce
1ČL vanilkovej esencie alebo 1ks vanilkového cukru
2 kvapky levanduľového prírodného esenciálnho oleja
 (do dvojnásobného množstva stačia 3 kvapky)
soľ
 biely práškový cukor na obaľovanie

Postup:
Mandle ošúpeme a na jemno pomelieme. Dostať kúpiť aj mandľovú múku, ale je trocha drahšia. Pokiaľ ste ešte nešúpali mandle – treba ich spariť vriacou vodou a hneď, ako ste schopní ich vyberať z horúcej vody a šúpať, začnite. Mandľa by po jemnom zatlačení mala sama „vyskočiť“ zo šupky. Ak to prešvihnete a voda vám vychladne, už to bude dosť zaslúžená práca. Toto je najlepšie urobiť deň vopred. Pokiaľ ste nestihli, mandle budú po ošúpaní mokré a preto ich nemôžete hneď pomlieť.  Vysušte ich servítkou a preložte na suchú servítku.  Prípadne ich dajte trocha osušiť na panvičku. Suché mandle pomeľte na jemno. 
 Teraz všetky ingrediencie zmiešajte – nemusíte to príliš prehaňať – vytvarujte do valčeka, zabaľte do fólie a dajte aspoň na hodinu do chladničky. Cesto dosť stuhne a to je dobre, inak by sa nám s ním zle pracovalo.  V každom prípade, s cestom treba pracovať rýchlo. Ja to robím tak, že postupne z valčeka odkrajujtem hrubšie kolieska, ktoré rozdelím na 3 časti a z každej ušúľam malý rožtek.  Uložte na papierom vystlatý plech a pri teplote 
180 °C pečte asi 10-12 minút. Upečené by mali mať jemne ružovú farbu. 
Teraz pozor. Rožteky sa dosť rýchlo upečú a hneď za horúca ich treba obaľovať v cukre. Preto si medzi jednotlivými dávkami na pečenie dajte trocha odstup.  Cukor s vanilkou si nachystajte na širší plytký tanier, aby sa vám tam zmestilo čo najviac horúcich rohlíčkov. Keďže sme použili bezlepkovú múku, budú veľmi krehké a lámavé. Veľmi opatrne každý podberte lopatkou a preložte na tanier s cukrom.  Obalené rožteky prikryte papierom a nechajte odpočívať do ďalšieho dňa. 
Samozrejme, nemusíte ich vôbec obaľovať a budú takisto dobré. Mne osobne chutia aj bez cukru navyše. Vyskúšajte a dajte mi vedieť. 

 

Levanduľovo vanilkové rožteky  (bezlepkové)
Vanilkové rožteky s levanduľou
Levanduľovo vanilkové rožteky  (bezlepkové)
Vanilkový rožtek ku káve

Levanduľovo vanilkové rožteky  (bezlepkové)

 

Print Friendly, PDF & Email

Mohlo by sa Vám páčiť

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Prihláste sa na odber nových receptov

>