11 januára

Voňavá kapustnica s hríbami a s klobáskou na zimu

2  comments

Strašia nás virózy, chrípky, choroby a prirodzené vitamíny potrebujeme o to viac. Našťastie si to kyslá kapusta načasovala veľmi presne . A tak nám od jesene do jari dodáva vitamíny, pomáha chudnúť, vyrovnáva vysoký tlak, detoxikuje náš organizmus a ešte všeličo iné. Nezabúdajme na kapustu a uvarme si našu zdravú klasiku –  kapustnicu. 

Ako dieťa, som kapustnicu nemala rada, na chuť som jej prišla až v dospelosti. Nič to, na niektoré veci musíme dorásť. 🙂 Základom je dobrá, poctivo vykvasená kapusta, bez pridania octu, takže, základ je veľmi zdravý. Na zimu presne to, čo potrebujeme najviac. Ja rada pridávam aj kopec užitočných a dobrých korení, aby bola ešte zdravšia a voňavejšia. Údené mäso nepridávam, takže, jediný narušiteľ “zdravosti” je klobáska. Kúpte si poriadnu kapustu z dobrého zdroja a pustite sa do toho.

Recept na kapustnicu: 

1kg kvasenej kapusty
voda
1 jablko
2 stredne veľké cibule 
5ks sušených sliviek
2 veľké strúčiky cesnaku 
citrónová kôra
20 zrniek čierneho korenia
15 zrniek nového korenia
6 zrniek borievky (jalovec)
trstinový cukor na dochutenie
2 – 3 bobkové listy
3 – 4 voňavé klinčeky
1 až dva “struhy” muškátového orieška
sušené hríby podľa chuti
1 – 2 nožičky najlepšej klobásy
1 – 2 PL mletá červená paprika sladká
¼ – ½ Pl mletá červená paprika štipľavá
1 ČL drvenej rasce 
1 strúčik cesnaku – prelisovať
trocha hl. múky alebo kukuričný škrob
soľ
1 – 2 PL majoránky
smotana – podľa želania (na zjemnenie )
Postup: Vodu a kapustu dáme variť (kapustu radšej vyžmýkajte, kyslosť môžeme upraviť aj na záver) .  Pridáme jablko, slivky, cibule, ktoré nakrojíme, ale nerozrežeme, aby sa nerozpadli, cesnak vcelku, citrónovú kôru, čierne korenie, nové korenie, jalovec, bobkový list, klinčeky, muškátový oriešok, sparené hríby a varíme aspoň hodinu, dve.
Časť klobásky nakrájame na kolieska. Na dobrej masti poražíme stredne veľkú cibuľu, nakrájanú najemno, pridáme čerstvo podrvenú rascu a necháme krásne zavoňať. Teraz pridáme aj  kolieska klobásy, prelisovaný cesnak, popražíme a keď sa pustí tuk, stiahneme z ohňa. Pridáme najlepšiu maďarskú alebo rumunskú papriku, premiešame a necháme papriku trocha sa roztopiť, poprášime múkou a zalejeme vodou. Vrátime na oheň a krátko miešame. Vznikne jemná kašovitá zmes, ktorú vylejeme do kapustnice. Pridáme aj klobásku v celku, ak treba, pridáme ešte mletú papriku a varíme asi 30 min. 
 
Na záver pridáme do kapustnice majorán. Majorán dodá vašej kapustnici výbornú príchuť. Dochutíme soľou, cukrom, prípadne dolejeme kapustovú vodu. 
Snažte sa vybrať a naložiť na taniere aj všetku klobásu, ktorú ste nakrájali na kolieska. Svoju úlohu už splnila. odovzdala svoje chute do kapustnice ale teraz bude ešte stále dobrá. Ak ju však necháte v kapustnici do druhého dňa, už bude úplne bez chuti. 
Vyberte aj  klobásu, ktorá sa varila vcelku a odložte si ju.  Vždy, keď podávate kapustnicu, nakrájajte  pár koliesok a pridajte do každého taniera.
Polievku môžete ozdobiť a zjemniť kyslou, či sladkou smotanou, my máme radi aj na jemno nakrájanú petržlenovú vňať, je to celé také sviežejšie. 
 
Voňavá kapustnica s hríbami a s klobáskou na zimu
Výborná kapustnica
Voňavá kapustnica s hríbami a s klobáskou na zimu
Kapustbica s voňavým korením
Print Friendly, PDF & Email

Mohlo by sa Vám páčiť

  • {"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

    Prihláste sa na odber nových receptov

    >