6 júna

Srvátkova polievka

0  comments

Rýchla, osviežujúca a výborná – taká je pre mňa srvátková polievka. Robievate si doma tvaroh? Ak áno, zostane vám zvyčajne srvátka. A zo srvátky si môžeme urobiť výbornú srvátkovú polievku.

Tento variant je z východného Slovenska a je to naša spomienka na detstvo. Na úžasnú tetu Helenku, ktorá si pri všetkom, čo robila spievala,  vždy nás, deti pozorne počúvala, vždy nás pochválila a my sme vedeli, že nás má rada.

srvátkova polievka
srvátkova polievka

Potrebujeme:

1l srvátky

250 ml sladkej šľahačkovej smotany

kôpor

soľ

čierne korenie

(vegetu) – tak znie pôvodný recept, ja nepoužívam, ale už existujú aj prírodné, domáce „vegetky“, tak skúste

3 – 4 uvarené zemiaky strednej veľkosti alebo

zemiakové halušky (2 menšie postrúhané zemiaky, 1 vajíčko, troška hladkej a hrubej múky, soľ)

Srvátku, smotanu a všetky ostatné ingrediencie dáme pomaly variť, keď polievka zovrie, nahádžeme do nej halušky. Tie sú o chvíľu uvarené a môžeme vypnúť,  polievka je hotová. Už ju len podľa svojej chuti dochutíme.

Pokiaľ robíme variant so zemiakmi, vyberme chutné , asi 3 – 4 stredne veľké   zemiaky, nakrájajme na kocky a dajme ich variť zvlášť. Netreba veľa vody,stačí toľko, aby boli pod vodou. Zemiaky je lepšie robiť skôr, aby boli načas hotové. Keby ste ich varili v polievke, tak by ste ich nevedeli dovariť a neboli by dobrej chuti. Do polievky primiešam jedno poriadne rozmiešané vajce, vymiešané s jednou naberočkou teplej polievky. Kvôli tomu, aby bola polievka hustejšia. Ale môžete jemne zahustiť podľa seba. Polievku treba miešať až do zovretia, aby sa vajce nezrazilo. Keď polievka zovrie, premiešame a pridáme uvarené, precedené zemiaky. A je to!

srvátkova polievka
srvátkova polievka
Print Friendly, PDF & Email

Mohlo by sa Vám páčiť

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Prihláste sa na odber nových receptov

>