16 októbra

Pečené baklažány a batáty s jogurtovým dipom

Pečené baklažány a pečené batáty, to je výborná kombinácia. Toto jedlo je vynikajúce v lete, pretože je ľahké a obsahuje všetky tie úžasné stredomorské chute a vône. Ale je vynikajúce aj teraz, na jeseň, keď sa nám stále viac žiada teplý šalát, alebo tepelne spracovaná zelenina.

Prípravu zvládne každý a chutí fantasticky. Opečené plátky baklažánu, voňavé po cesnaku, k tomu sladkastá chuť batátov, ešte viac zvýraznená tým, že sú opečené. Stredomorské  bylinky a  limetka všetko správne dochutia. K tomu sa hodí niečo osviežujúce, teda čerstvý listový šalát alebo jogurtový dresing so sušenými cherry paradajkami. Toto sú chute, ktoré milujem. Ak ste podobne nastavení, určite si pochutnáte.

Pečené baklažány robievam občas  s menšími úpravami podľa výborného receptu na „Teplý zimný šalát“ od Elly Woodwardovej. (Je uvedený v knihe, Lahodne s Ellou, str.154)  Je to taký menši upgrade, ale nie je to nutné. Pôvodný ecept nájdete tam. Môžete si vybrať.

pečené baklažány a batáty s jogurtovým dipompečené baklažány so špenátom

Suroviny na pečené baklažány:

Jeden menší baklažán na osobu (+ hrubozrnná soľ na zasypanie plátkov baklažánu)

olivový olej

niekoľko pekných strúčkov cesnaku

provensálske bylinky alebo talianske korenie, ak máte radi pikantnejšiu chuť

soľ

baby špenát

šťava z limetky alebo z citróna

sušené paradajky

mleté konopné semienka alebo  píniové oriešky

Suroviny na pečené batáty:

1 – 2 batáty na osobu (podľa veľkosti)

čerstvý rozmarín (prípadne Provensálske bylinky)

soľ, olivový olej

Suroviny na jogurtový dip so sušenými paradajkami:

Výborný jogurt alebo kyslú smotanu

soľ

sušené paradajky nasekané na jemno

kôpor alebo koriander , nesekaný na drobno ( čo máte radšej)

Postup: 

Baklažány nakrájame na plátky. Je jedno, či pozdĺžne, či priečne. Snažíme sa o hrúbku asi  7-8 mm, niekedy sa podarí aj centimeter, ale to nevadí. Ale hrubšie určite nie. Každý plátok posypeme kryštáľovou soľou a necháme aspoň hodinu, dve postáť, aby sa uvoľnila voda. ( Zatiaľ si môžeme ošúpať a nakrájať  batáty a ostatné veci.) Potom vylejeme vodu z misky a baklažány ešte  prepláchneme vodou, inak by boli veľmi slané. Následne jemne vyžmýkame a osušíme utirekou. Poukladáme na plech, na olivový olej, poobraciame, posypeme bylinkami podľa vlastného výberu a dáme piecť asi na 180°C. K baklažánu zvyknem prihodiť aj cesnak v šupke, ten po upečení vytlačím na baklažány a premiešam. Druhá možnosť je potrieť jemne baklažány roztlačeným cesnakom.  Tak, a teraz už sledujeme, prípadne pobraciame, pečú sa dosť rýchlo. Upečené povyberám skôr.

Pokiaľ ste sa rozhodli tento recept obohatiť, pokračujte. Tesne pred dopečením dáme na panvicu olej, sušené cherry paradajky (môžu byť aj obyčajné, len ich treba pokrájať na melé kúsky. Aspoň podľa mňa. Pôvodný recept odporúča až dva hrnčeky paradajok na 4 osoby. Ja si však myslím, že sušené paradajky majú takú výraznú chuť , že zbytočne prebijú ostatné chute, ktoré sú dôležitejšie a mali by zostať dominantné. Dávam preto oveľa menej, len na oživenie a doplnenie chute. Chvíľu posmažíme, pridáme pretlačený alebo nasekaný cesnak, zamiešame a po chvíli pridáme špenát. Pár krát premiešame a vypneme. Pridáme baklažánové plátky a na tanieri posypeme konopnými semienkami. Samozrejme, môžete použiť aj vyšší level – píniové oriešky. A všetko pokvapkáme limetkovou alebo citrónovou šťavou.

Podobne si pripravíme batáty. Ošúpeme, nakrájame, osušíme v utierke. Na plechu rukami premiešame s rozmarínom a olejom, posolíme a dáme piecť podobne na cca 180 °C. Použiť môžeme aj sušené bylinky, napriklad Provensálsku zmes.  Je  ideálne, ak máte teplovzdušnú rúru. S porciou pre dve osoby sa „zmestíte“ aj na jeden veľký plech a môžete piecť  batáty, aj baklažány spolu. Baklažán však zvyknem skôr povyberať, pretože sa upečie skôr a batáty máme radi trocha chrumkavé.

V tejto chvíli je jedlo dokonalé, ale my ešte pridáme  jogurtový dip.  Všetky ingrediencie zmiešate a pridáte na tenier. Dokonalé. Dobrú chuť!

Print Friendly, PDF & Email

Mohlo by sa Vám páčiť

  • {"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

    Prihláste sa na odber nových receptov

    >