25 decembra

Orechová torta so sušenými slivkami a čokoládou

0  comments

Občas časová tieseň a nútená improvizácia prinesú celkom dobrý výsledok. Takto to bolo aj v prípade tejto torty. Tešila som sa na veľmi milú návštevu, bolo málo času a tak som musela použiť, čo bolo doma a vytvoriť dezert bez múky a mlieka. 
Celkom fajn výzva. Vznilka naozaj chutná orechová torta.

Recept:

Korpus:

100 – 120 g trstinového cukru

pár kvapiek vanilkového extraktu 
120 g orechov – pomlieť
6 vajec

Cukor vymiešame  so žĺtkami do svetlej peny, potom pridáme pomleté orechy. Na záver pridáme vyšľahané bielka. Pečieme vo vyhriatej rúre na 180°C minimálne 50 minút, podľa potreby väčšinou aj viac… Správne upečený korpus bude po prekrojení bledšej farby, slabo upečený bude tmavší.  Takže, odporúčam piecť aj vyše hodiny, len si priebežne sledovať okraje. Po upečení nechajte vychladnúť na mriežke. (aby sa nesparil)

Vychladnutý korpus prekrojte. (Nožíkom narezať, niťou dotiahnuť) Na spodnú časť poukladať napučané, zmäknuté slivky a brusnice.

Náplň:

Sušené slivky – ak nie sú dostatočne mäkké, treba ich namočiť
125 g masla
100 – 120 g práškového cukru
1- 2 PL rumu alebo koňaku
100? ml kokosového mlieka – len zaliať trocha orechy, aby sa dali povariť
150 g nahrubo pomletých, či nasekaných  orechov
mletý kardamóm – dodá to orechovej plnke zaujímavú príchuť a vôňu
pár kvapiek vanilkového extraktu
štipka soli

Poleva:

100 g pomarančovej čokolády z Lidla a trocha masla 

Vyšľaháme maslo, cukor, vanilku a rum, či koňak. Pridajte trocha práškového kardamómu. Ten som tam pôvodne neplánovala dať, ale zistila som, že nemám vanilku. Dosť som sa zhrozila, že som nútená urobiť takú „hrubku“ a tak som rozmýšľala, čo by som do orechov pridala. Výsledok je naozaj dobrý, už to inak ani nerobím. 

Takže. Mliekom zalejeme orechy – len tak, aby sa dali rozmiešať a trocha povariť. Takto trocha zhustnú a vylepšia plnku, Necháme vychladnúť. Potom orechovú zmes zmiešame s maslovým krémom. Korpus obložíme zmäknutými slivkami, navrch rozotrieme  orechovo – maslový krém. Pridáme ďlaší korpus a celú tortu potrieme zvyšným krémom. Dáme do chladničky stuhnúť a zatiaľ si pripravíme čokoládu. 
Dajte ju tam, čokoláda sa bude hodiť.
Rozpustite ju v nádobe nad parou a primiešajte maslo. Nechajte trocha vychladnúť, len tak, aby vám čokoláda príliš nestuhla a dala sa naniesť na tortu.  Samozrejme, nemusíte použiť pomarančovú čokoládu, ale ja som v tej chvíli žiadnu inú doma nemala a tak som bola nútená použiť, čo bolo po ruke. Je to naozaj lepšie, ako čokoláda bez príchute. Vyniknú kúsky pomarančovej kôry, ktoré sa varením uvoľnia a ladia s chuťou kardamómu. Teraz vyberte tortu z chladničky a pohrajte sa s čokoládou. Ak je to možné, nechajte tortu poriadne stuhnúť.  Chce to aspoň pol dňa. Najlepšie do druhého dňa. 
Tak toto je tá špeciálna torta pre Angeliku. Som rada, že chutila, hoci bola veľmi narýchlo. 😊
Orechová torta so sušenými slivkami a čokoládou
Orechová torta so sušenými slivkami a s čokoládou
Orechová torta so sušenými slivkami a čokoládou
Orechová torta so sušenými slivkami

 

Orechová torta so sušenými slivkami a čokoládou
Výborná orechová torta
Print Friendly, PDF & Email

Mohlo by sa Vám páčiť

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Prihláste sa na odber nových receptov

>