2 októbra

Vegetariánsky boršč podľa Antónie Mačingovej

4  comments

Milujem túto skvelú polievku. Okrem toho, že je naozaj dobrá, málokedy do seba dostanem toľko dobrých vecí pokope, ako ponúka tento vegetariánsky boršč. Hlavne cviklu. Mám ju rada, ale zabúdam si ju pripravovať.  A počujte, čo o nej napísala sama pani Antónia: „Táto polievka obsahuje vysoký podiel koreňovej zeleniny, preto veľmi efektívne odburáva podkožný tuk vďaka vysokému obsahu vitamínov a minerálov.“Tak, ešte aj toto! Keď vám to už nespaľuje, ako voľakedy, je to ďalšia motivácia vyskúšať. 
Hlavný dôvod, prečo recept na vegetaránsky boršč uverejňujem na blogu je fakt, že niektoré kamarátky mi povedali, že polievka podľa pôvodnej receptúry im nechutila. ??? A tak som si uvedomila, že ja robím zopár vecí predsa len inak. Napriek tomu recept nenarušujem a nemením, takže nadšencom, ktorí sa chú „najesť do štíhlosti“ nič nenaruší ich režim. 

Ako na to:
 ( veľmi mi vyhovuje, že ako mierku používa pani Antónia malú kompótovú misku, je to praktické) 

Najprv si na drobné kocky nakrájajte koreňovú zeleninu. Je na vás, aké veľké kocky, ale ja ju musím mať čo najdrobnejšie nakrájanú. Tak nám to chutí najviac. 

1 miska mrkvy 
1 miska petržlenu
1 miska zeleru
1 miska kalerábu
1 miska zelenej papriky – ja používam červenú, lebo mám radšej jej sladkokyslú chuť
3 misky cvikly  (v pôvodnej receptúre sa používa varená, ja dávam čerstvú. Podľa mňa, práve toto veľmi vylepší chuť) 
mleté čierne korenie
soľ
mletá rasca
5 bobuliek nového korenia
3 bobkové listy
olej
1 stredne veľká cibuľa 
2 strúčky cesnaku
mletá červená paprika ( pridávam aj štipľavú červenú papriku) 
paradajkový pretlak ( ja dávam čerstvé, obarené a ošúpané paradajky. toto urobí dosť veľa)
talianske korenie – pridávam

(Antónia Mačingová, Najedzte a do štíhlosti 1, str.57)
Postup: na oleji si osmažte všetku koreňovú zeleninu. Oleja sa nemusíte báť, obsahuje nenasýtené kyseliny a pomáha roztápať podkožný tuk. Zeleninu za stáleho miešania restujte 15 minút. Osoľte, okoreňte, pridajte rascu, nové korenie, bobkový list a pridajte nakrájanú papriku. Opäť chvíľu miešajte, pridajte mletú červenú papriku a prilejte pol litra vody.  *
Varte do zmäknutia koreňovej zeleniny.  Následne pridajte uvarenú cviklu a varte ďalej.  
*V tomto bode pridávam nakrájanú čerstvú cviklu, to je asi hlavný rozdiel oproti pôvodnému receptu.  Používam čerstvú cviklu, pretože myslím, že sa uvoľní všetka tá úžasná chuť cvikly,. Z uvarenej to už nedostanem. A zároveň pridám talianske korenie. )
Kým sa varí polievka, pripravte si na panvici na oleji osmaženú, na kocky nakrájanú cibuľu. Pridajte na plátky nakrájaný cesnak, chvíľku osmažte (ja ju nechávam až do ružova) a pridajte paradajkový pretlak. 
(Paradajkový pretlak nemám rada, preto používam čerstvé paradajky. Umyte, dajte do misky a polejte vriacou vodou, nechajte postáť a ošúpte. Nakrájajte na kúsky a môžete hodiť do panvice s cibuľou, podusiť spolu a vliať do polievky. Nechajte všetko povariť, môžete doliať vodu, paradajky tiež odovzdajú svoju chuť a rozvaria sa. ) 

Nechajte prevariť, prilejte vodu a vlejte do varenej zeleniny. Ak by bola polievka hustá, prilejte vodu a nechajte ešte raz prevrieť. V závere môžete pridať petržlenovú vňať. Má vysoký obsah kremíka a pomáha vlasom, pleti a pokožke.

Boršč chutí výborne s hustým, lahodným gréckym jogurtom, alebo so smotanou. Na záver – ak máte radi ešte pikantnejšiu chuť, môžete posypať talianskym korením. Používam ho skoro všade. Polievka, ktorú varím ja, má mať v podstate zastúpené všetky chute okrem horkej: slanú, sladkú, kyslú aj štipľavú. Dosoľte radšej na konci a ak je málo kyslá, dolaďte citrónom, alebo limetkou. 
Ak si to zhrnieme: rozdiel je v tom, že používam červenú čerstvú papriku, nie zelenú, okrem sladkej aj štipľavú mletú papriku, čerstvú cviklu namiesto už uvarenej a čerstvé paradajky namiesto pretlaku) A tu je odkaz na knihu, z ktorej som použila recept. 
Tak… už len dúfam, že to nie je nezrozumiteľné.

Vegetariánsky boršč podľa Antónie Mačingovej
Vegetariansky borsc

Vegetariánsky boršč podľa Antónie Mačingovej

Vegetariánsky boršč podľa Antónie Mačingovej

 

 

 

 

 Print Friendly, PDF & Email

Mohlo by sa Vám páčiť

  • 😆😂 Ako viete, keď ste neochutnali… 🤤To určite nie je cvikloá polievka. 🙂 Jedol ho u nás jeden manželský pár z Ukrajiny a to som mala dosť obavy…. Dali si dupľu. Vraj chuťovo je taký, ako má byť. Slano – sladko – kyslo – štipľavý.

  • {"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

    Prihláste sa na odber nových receptov

    >