2 júla

Mamin ríbezľový koláč s posýpkou – zo zemiakového cesta

2  comments

Ríbezľový koláč robí asi každý. Ale poznáte ríbezľový koláč zo zemiakového cesta? Robievala ho moja mama a my všetci ho  zbožňujeme.  Toto je jednoduchý, ale naozaj veľmi dobrý letný koláč, pri ktorom sa nikdy neviem rozhodnúť, či mi chutí viac hneď po upečení, alebo až na druhý deň, či s ríbezľami alebo s marhuľami. Joooj, a je s posýpkou… 

 Recept:

300g trstinového cukru
160g masla
3 vajcia
300g podľa možnosti,starých zemiakov
300g hrubej múky 
( alebo 200g pohánkovej krupice a 100g bezlepkovej múky Jizerky , príp. špald. múky )
1 prášok do pečiva
250ml mlieka
vanilka

Posýpka:
100 g kryštáľového cukru
50 g múky
50 g masla
škorica v prášku
štipka soli 

Postup:
Najprv si uvaríme zemiaky a necháme ich vychladnúť. Vajcia vymiešame s cukrom, netreba oddeľovať bielka. Pridáme vanilku a zmäknuté maslo.  Teraz  pridajte vlažné mlieko a múku, vymiešanú s práškom do pečiva. Uvarené zemiaky prepasírujeme a veľmi zľahka vmiešame do vyšľahanej masy. Pasírujte ich priamo do cesta, v žiadnom prípade ich nevymiešavajte zvlášť. Inak by bolo cesto ťažké a nedostatočne by sa nadvihlo. Preto sú vhodnejšie staršie zemiaky .Ak sa rozhodnete pre pohánkový variant, určite použite pohánkovú krupicu, nie múku, tento koláč si pýta hrubšiu múku, bude chutnejší. 
Na vrch naypte ríbezle (je výborné, ak máte aj čierne, urobí to oveľa lepšiu chuť) Ríbezle premiešajte s trochou kryštáľového cukru.  Tento koláč je vynikajúci aj s marhuľami. Vyberte mäkké, sladké marhule. Naozaj neviem, ktorý mi chutí viac.

Posypte posýpkou a pečte na 180 – 200°C do ružova.  Po upečení je koláč kreký a jemný a na druhý deň je cesto ťažšie, ale opäť inak dobré.    

Poznámka: tentokrát som koláč nerobila z pšeničnej múky. Použila som 200g pohánkovej krupice a  100g špaldovej múky. Podľa originálneho receptu je preto koláč bledší. 

Mamin ríbezľový koláč s posýpkou – zo zemiakového cesta
Ríbezľový koláč s poýpkou

 

Mamin ríbezľový koláč s posýpkou – zo zemiakového cesta
zemiakový koláč
Mamin ríbezľový koláč s posýpkou – zo zemiakového cesta
Zemiakový koláč s marhuľami
Mamin ríbezľový koláč s posýpkou – zo zemiakového cesta
Marhuľový koláč s posýpkou
Print Friendly, PDF & Email

Mohlo by sa Vám páčiť

  • {"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

    Prihláste sa na odber nových receptov

    >